Sklep z zabawkami dla dzieci

Antykoncepcja Hormonalna

Ciąża i Poród - Antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja Hormonalna

Nie wszyscy wiedzą, że pierwsze pigułki hormonalne pojawiły się już w latach 60-tych ubiegłego wieku. Początkowo zawierały bardzo dużo hormonów, co niestety objawiało się wieloma skutkami ubocznymi. Producenci pigułek antykoncepcyjnych w ciągu kolejnych lat zadbali jednak o to, by wspomniane wcześniej niepożądane i niebezpieczne dla organizmu kobiety skutki ograniczać do minimum.

Dwuskładnikowe pigułki hormonalne zawierają: estrogen i progestagen i ograniczają możliwość zajścia w niechcianą ciążę do ok. 2-5 na 1000 kobiet. Warto poznać przy tej okazji pewien ogólny mechanizm działania tabletek antykoncepcyjnych. Przede wszystkim uniemożliwiają one dojrzewanie komórek jajowych, w wyniku czego kobieta nie przechodzi jajeczkowania i co z kolei udaremnia zapłodnienie. Śluz zamykający szyjkę macicy nie jest płynny, więc nie mogą się przez nią przedostać męskie plemniki. I wreszcie tabletki antykoncepcyjne uniemożliwiają gotowość błony śluzowej macicy do zagnieżdżenia się w niej zapłodnionej komórki jajowej.

Kobieta, która decyduje się na hormonalny sposób antykoncepcji musi wiedzieć i brać pod uwagę zarówno wady, zalety, jak i przeciwwskazania do zażywania pigułek antykoncepcyjnych. Do zalet niewątpliwie należy zaliczyć: wysoką skuteczność, zdecydowane zmniejszenie dolegliwości miesiączkowych (w tym również krwawienia), uregulowanie cykli miesięcznych oraz zmniejszenie zachorowalności np. na raka piersi, jajników i błony śluzowej macicy.

Jakie są z kolei wady? Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych musi cechować się przede wszystkim regularnością, ich skuteczność obniża się podczas zażywania pewnych dodatkowych leków, nie dają ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, mogą powodować wiele różnych skutków ubocznych (w tym m. in. obniżenie libido, wahania nastrojów, krwawienia międzymiesiączkowe, szczególnie podczas pierwszych 3 miesięcy stosowania).
Przeciwwskazania do stosowania pigułek antykoncepcyjny to: choroby zakrzepowo-zatorowe żył i tętnic, nadciśnienie tętnicze, choroby wątroby, cukrzyca, planowane zabiegi chirurgiczne, jak również palenie papierosów (zwłaszcza kobiety po 35-tym roku życia).

Oprócz tabletek antykoncepcyjnych – współczesna medycyna dostarcza współczesnej kobiecie wiele innych środków antykoncepcyjnych, wśród których znalazły się: plasterki, zastrzyki, globulki, wkładki, kremy, proszki oraz pianki antykoncepcyjne.