Sklep z zabawkami dla dzieci

Antykoncepcja Postkoitalna

Ciąża i Poród - Antykoncepcja Postkoitalna

Antykoncepcja Postkoitalna

W sytuacjach wyjątkowych można również zastosować tak zwaną antykoncepcję postkoitalną – to znaczy po stosunku. Jest ona przez niektórych nazywana również antykoncepcją awaryjną. Wymaga ona przyjęcia przez kobietę dużej dawki progestagenu, zagęszczającego śluz szyjkowy, przez który plemniki nie mogą się przedostać do komórki jajowej. Najważniejsze jest, aby pierwszą, specjalną tabletkę zażyć najlepiej w czasie do 1 godziny, jaka upłynęła od stosunku seksualnego, a drugą tabletkę po 12 h od zażycia pierwszej. Niezwykle ważne jest przy tym, żeby w ciągu miesiąca nie przyjmować więcej niż 4 tabletki.

Gdyby podczas zastosowania antykoncepcji postkoitalnej kobieta była już w ciąży – pigułka nie spowoduje poronienia oraz nie będzie mieć niekorzystnego wpływu na płód. Podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych po stosunku skuteczność zapobiegania ciąży według wskaźnika Pearla wynosi 5.

Podobnie jak zwykłe tabletki antykoncepcyjne, tak i tabletki po stosunku mają swoje wady i zalety. In plus jest oczywiście możliwość zapobiegnięcia niechcianej ciąży. In minus – po pierwsze: na tego typu tabletki potrzebne są recepty, które przecież bardzo trudno jest zdobyć w tak krótkim czasie od stosunku. Po drugie: antykoncepcja postkoitalna jest metodą, która ogromnie zaburza całą gospodarkę hormonalną kobiety (bardzo duże dawki progestagenu).