Sklep z zabawkami dla dzieci

Cesarskie Cięcie

Ciąża i Poród - Cesarskie Cięcie - Jak się Przygotować?

Poród Przez Cesarskie Cięcie

Poród przez cięcie cesarskie to nic innego, jak interwencja chirurgiczna, polegająca na wyjęciu płodu bezpośrednio z macicy matki, nie zaś drogą naturalną, a więc szyjką macicy, a w dalszej kolejności – pochwą. Powodem takiego rozwiązania jest zagrożenie życia dziecka lub matki. Natomiast w ostatnich latach okazało się, że nie tylko dlatego, gdyż wiele kobiet samych prosi już od razu o cięcie cesarskie. Czemu? Otóż, z reguły przyczyn tego dopatrywać się należy w strachu przed bólem przy porodzie, lub w czysto estetycznym podejściu do sprawy. Mianowicie, chodzi o to, iż wiele pań, ze względów zawodowych nie chce zbyt dużo czasu spędzić w szpitalu lub w domu na rekonwalescencji, a najszybciej wrócić do pracy, by móc prowadzić nadal swój stary tryb życia.

W przypadku takich „supernowoczesnych” kobiet nawet taka czynność, jak poród, która chyba dla każdej z nich powinno być przeżyciem jedynym w swoim rodzaju, jest czymś zaplanowanym niemalże mechanicznie, z dokładnie wytyczonymi datami czy godzinami. Nie jest to sytuacja do końca normalna, ale cóż. Obecnie lekarze już nie są aż tak przeciwni dobrowolnemu wykonywaniu cięcia cesarskiego, ponieważ na dzień dzisiejszy interwencja taka już nie niesie aż tak wielkiego ryzyka dla zdrowia matki i dziecka, co kiedyś. Jednak nadal, i chyba już zawsze będzie tak, że lekarze będą zgodni co do jednego: jeśli nie ma żadnych komplikacji, powinno się rodzić drogą naturalną. Być może trwa to dłużej i więcej kobietę kosztuje, ale po pierwsze – nie jest to typowy zabieg, do którego trzeba uśpić pacjentkę, poza tym w momencie, gdy już cały płód wyjdzie z wnętrza kobiety, nie ma chyba większej radości, niż przytulić i popatrzyć na swoje własne dziecko! W przypadku cesarskiego cięcia nie jest to możliwe od razu.

Pomijając jednak kwestie wyboru, czasami zdarza się tak, że nie ma możliwości rozwiązania ciąży drogą naturalną, z powodu różnorodnych komplikacji. Zaliczyć do nich można wady wrodzone dziecka, jak na przykład wodogłowie, tak więc z powodu zbyt obszernej główki nie ma możliwości, aby zarodek przedostał się przez szyjkę macicy. To samo tyczy się ogólnego rozmiaru oraz masy dziecka. Jeśli dla przykładu już w łonie matki waży za dużo, lub jest zbyt długi, toteż niemożliwością jest, aby wyszło drogą naturalną. Kolejną przeszkodą jest wystąpienie jakichś bardzo negatywnych bakterii w obrębie macicy. Ażeby płód jak najmniej czasu przebywał w takich warunkach, nie może się obyć bez interwencji chirurgicznej. Dalej, cesarskie cięcie stosuje się często w przypadku ciąż mnogich, wad serca lub nadciśnienia krwi u matki, a także, bardzo ważna sprawa – w przypadku nieprawidłowej budowy macicy, w której niektóre kości, będące w nienaturalnym ułożeniu, mogą stanowić przeszkodę dla wydostającego się zarodka, toteż wówczas jedynym rozwiązaniem jest cesarskie cięcie. Nagła i bezwzględna interwencja jest niezbędna w sytuacji, gdy odklei się łożysko, gdy wypadnie pępowina wraz z przedwczesnym przerwaniem błon płodowych, lub gdy po prostu kobieta już dawno jest po terminie rozwiązania, a nie zanosi się, ażeby dziecku w ogóle śpieszyło się z przyjściem na świat.

Jeżeli kobieta, na której dokonano cesarskiego cięcia, otrzymała przed zabiegiem znieczulenie „kręgosłupowe”, wówczas wskazane jest około 24-godzinne leżenie bez ruchu, płasko. Gorzej wygląda sprawa z karmieniem, ale jest to możliwe do wykonania. Co się zaś tyczy długości rekonwalescencji, to z reguły już po tygodniu i matka, i dziecko wypuszczani są domu, a na piąty dzień ściągane są jej szwy z brzucha. Dalsza rekonwalescencja, oczywiście, odbywa się w domu, gdzie należy dużo wypoczywać i absolutnie się nie przeforsowywać.